Objekti građanskogpravnog odnosa
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 17 | Nivo: Fakultet pravnih nauka

Sadržaj
1. Uvod…………………………………………………………………………………………3
2. Građanskopravni odnos……………………………………………………………………...4
3. Objekti građanskopravnog odnosa…………………………………………………………..4
3.1. Stvari…………………………………………………………………………………...4
3.2. Činidba………………………………………………………………………………..10
3.3. Imovina i lična neimovinska dobra…………………………………………………...14
4. Zaključak…………………………………………………………………………………...16
5. Literatura…………………………………………………………………………………...17
1. Uvod
Ovaj seminarski rad obrađuje temu objekata građanskopravnih odnosa u koje spadaju stvari, činidbe, imovina građana i lična neimovinska dobra. U biti sporovi građana se vode oko ove tri stvari.
Seminarski rad je koncipiran tako da se sastoji iz dva dijela kako bi bio što preglednije za samog čitaoca seminarskog rada.
Prvi dio seminarskog rada je posvećen samom pojmu građanskog prava kako bi se lakše uveli u samu temu seminarskog rada.
Zamišljeno je da drugi dio seminarskog rada obrađuje same objekte istog posebno i sve aspekte koji se vežu za njih.
Potrebno je reći kako će biti korišteni i određeno nazivi na latinskom jeziku jer dobar dio pojmova potiče iz latinskog jezika, i iz samog rimskog prava.
U seminarskom radu će biti obrađene same podjele objekata građanskopravnog odnosa gdje će iste biti navede posebno svaka. Dijelovi koji se trebaju posebno obrađivat će biti tako pojašnjeni da čitalac na najjednostavniji način shvati objekte građanskopravnog odnosa.
Zaključak će biti tako koncipiran da se donese kratak osvrt na najbitnije dijelove koji su obrađeni u seminarskom radu, gdje će ukratko isti biti i navedeni te će biti donijet sam osvrt na to da li je seminarski bio urađen na način na koji je izrada istog bila zamišljena.
2. Građanskopravni odnos
Građanskopravni odnos je onaj društveni odnos koji je uređen pravnim pravilima građanskog prava.
Građanskopravnim odnosom nastaju određena prava za subjekte između kojih je odnos nastao koja se nazivaju subjektivna građanska prava. Subjektivna građanska prava proizlaze iz jedne pretpostavke.
Da bi se ta pretpostavka za koju je povezano i iz koje nastaje subjektivno građansko pravo razlikovala od ostalih pretpostavki koje su potrebne za postanak odnosa, ona se naziva pravnom osnovom. Njeno se postojanje mora dokazati.
Ona je središnja pravna činjenica oko koje se grupiraju sve ostale potrebne pravne činjenice. Zato ona daje i određuje karakter samog građanskopravnog odnosa. Građanskopravni odnos bitno je ovisan o pravnoj osnovi. Pravna osnova uvijek prethodi samom građanskopravnom odnosu. Da bi nastao konkretni građanskopravni odnos sa pravima i obvezama za određene subjekte nije dovoljna pravna osnova nego je potrebno da se ostvare i sve činjenice koje se pravnom normom traže kao pretpostavke. Osim pravne osnove potrebna je i činjenična osnova koja se nalazi u uzročnom kompleksu s pravnom osnovom.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!